Севильский Цирюльник опера

16 мая 2021

18:30

Харьков, ХНАТОБ

«Севільський цирульник» Дж. Россіні підкорює невичерпною дотепністю, багатством мелодій, віртуозними вокальними партіями, стрімкістю дії та безліччю комічних ситуацій.

Сюжет, заснований на п’єсі П. Бомарше, виходить з традиції італійської комедії масок. Це добре знайомі й завжди актуальні образи та ситуації, інтрига, що захоплює (молоді люди прагнуть одружитися всупереч протидії старих батьків чи опікунів). Але головні герої тут – спритні й кмітливі слуги. Майстри на всі руки, вони допомагають закоханим за будь-яких ситуацій. Однак у своїй опері Дж. Россіні йде далі традицій, що склалися. І на місце «масок» приходять живі люди. Здається, що образи героїв вихоплені з самого життя.

Прем’єра «Севільського цирульника» Дж. Россіні колись провалилася, що іноді трапляється з шедеврами. Подальша ж доля твору була тріумфальною, їй судилося стати однією з кращих комічних опер в історії жанру.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ

Дія відбувається в Севільї (Іспанія)
у XVIII столітті

Дія 1
В передранковій тиші лунає серенада. Це граф Альмавіва співає про своє кохання до Розіни. Дівчина відповідає йому взаємністю, але вона знаходиться під постійним наглядом опікуна, доктора Бартоло, який сам має намір одружитися із вродливою вихованкою. На допомогу закоханому графу приходить кмітливий і винахідливий цирульник Фігаро. В той час, коли дон Бартоло разом з вчителем музики доном Базіліо розробляють план боротьби з суперником, Фігаро і Альмавіва готують свої хитрощі.

Дія 2
До доктора вривається солдат напідпитку та вимагає взяти його на постой. Це переодягнений граф Альмавіва. Але передбачливий доктор розгадує задум суперника. Зчиняється бійка – почувши шум, прибігає стража. Граф вимушений назвати офіцеру своє справжнє ім’я. Скориставшись метушнею, граф та Фігаро зникають. Перша невдача не зупиняє закоханих. Фігаро вигадує нову пастку.

Дія 3
Цього разу граф прикидається бакалавром Ліндором, учнем дона Базіліо, який нібито захворів на скарлатину. На цей раз графу Альмавіві вдається надурити Бартоло, не дивлячись на несподівану появу дона Базіліо. Розіна та Альмавіва домовляються про втечу. Але Бартоло знову вдається дізнатися про плани закоханих. Він проганяє Фігаро та його приятеля-музиканта. Залишившись наодинці із Розіною, Бартоло запевняє, що Ліндор хоче лише передати її в руки графа Альмавіви. Обурена Розіна вирішує помститися Ліндору та погоджується на свій шлюб з доктором. Вона Розповідає опікуну, що вночі її мають викрасти. Наляканий Бартоло біжить за стражею.

Поки Бартоло шукає солдат, граф за допомогою Фігаро відкриває Розіні своє справжнє ім’я. З’являється Базіліо та нотаріус, яких Бартоло запросив для оформлення свого шлюбу. Фігаро запевняє, що нотаріус прийшов для того, щоб укласти шлюб Альмавіви з Розіною. Нарешті з’являється Бартоло зі стражею. Але пізно. Йому залишається тільки привітати молодих.

Харьков
16 мая 2021 - 18:30